Atrastas ekologiškas celiuliozės gavimo būdas

Mokslininkai iš Karalienės universiteto Belfaste (Queen's University Belfast) atrado naują ekologišką medienos skaidymo būdą, kuris gali pagerinti jos transformaciją į naujus produktus, tokius kaip biokuras, tekstilė ar popierius.

Daktaras Hector‘as Rodriguez‘as ir profesorius Robin‘as Rogers‘as iš universiteto chemijos ir cheminės inžinerijos fakulteto dirbo kartu su tyrėjais Alabamos universitete, siekdami išbandyti naujus medienos perdirbimo būdus, kurie duotų daugiau naudos, bei taupytų energiją.

Dabar mediena yra apdorojama Kraft‘o popieriaus plaušų procesu, kuris kilęs iš XIXa. ir remiasi kenksmingais chemikalais. Šis metodas išsilaikė taip ilgai dėlto, kad iki dabar buvo sunku atskirti skirtingas medienos dalis kitais būdais - visos bandytos alternatyvos susidurdavo su nemažomis problemomis.

Mokslininkai nustatė, kad tiek minkštosios, tiek kietosios medienos skiedros pilnai ištirpsta joniniame skystyje, nežymiai pakeitus temperatūrą ir slėgį. Ištirpinta mediena nesunkiai atskirta į celiuliozės turtingą medžiagą ir švarų ligniną, panaudojus vandens ir vandens-acetono mišinį. Šis procesas žymiai labiau „draugiškas“ aplinkai, reikalauja mažiau karščio ir slėgio, bei išskiria visai nedaug atliekų, kurios vėliau gali būti suskaidomos.

„Šis atradimas yra svarbus žingsnis pirmyn kuriant biorafinavimo koncepciją, kurios metu biomasė gali būti paversta įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Galiausiai chemijos pramonėje tai gali atverti naujas duris, kurios bus pagrįstos atsinaujinančiais ištekliais“, - sako Dr. Hector‘as Rodriguez‘as.

Mokslininkai svarsto, kad ateityje reikėtų joninio skysčio sistemą papildyti ekologiškais priedais arba naudoti katalizatorių. Jie taip pat tikisi pasiekti geresnį tirpdymą švelnesnėmis išorės sąlygomis (mažinant slėgį bei temperatūrą) bei įvykdyti pilną atskyrimo procesą per vieną reakciją. Komanda taip pat dirba ties biomase, turtinga eteriniais aliejais, kurie vėliau galėtų būti panaudoti kitose pramonės šakose, pavyzdžiui, kvepalų pramonėje.

   

Facebook komentarai