„Idėjų mugėje“ mokiniai stebino originaliomis mokslo idėjomis

Kol daugelis Lietuvos mokinių džiaugėsi kalėdinėmis atostogomis, gruodžio 22 dieną Vilniuje, „Idėjų mugėje“, susirinkę daugiau nei šimtas entuziastingų jaunųjų mokslininkų atkakliai pristatinėjo savo mokslines idėjas, o kai kurie – ir pirmuosius tyrimų rezultatus.

Jaunųjų tyrėjų mokslinius projektus vertino kompetentinga komisija, sudaryta iš žinomų įvairių sričių mokslininkų. Po renginio mokiniai stebėjo įdomiuosius fizikos eksperimentus, kuriuos demonstravo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto studentai.

„Idėjų mugėje“ mokiniai kartu su mokytojais iš įvairių Lietuvos kampelių pristatė 54 mokslines idėjas. Vienų darbų rezultatai galėtų būti beveik iš karto pritaikomi žemės ūkyje, aplinkosaugoje, medicinoje ar pramonėje, kitais projektais bus nagrinėjami nauji kuro gavybos būdai ar netgi planetų atmosferų skirtumai. Jauniausias renginio dalyvis iš Kauno septintokas Edgaras Skorulskas pristatė praktišką tyrimą „Grindų dangos atsparumas kėdės ratukams“.

„Namuose remontuojamas mano kambarys ir bus klojama nauja grindų danga. Daugelis kėdžių su ratukais labai braižo grindis, todėl nusprendžiau ištirti, kokią kokybiškiausią grindų dangą būtų galima įsigyti už mažiausią kainą“, – savo įdėją dėstė jaunasis mokslininkas Edgaras. Beje, tai ne pirmas jo mokslinis darbas –jau ketvirtoje klasėje kartu su informatikos mokytoja sukūrė veikiančią kompiuterinę mokymosi programą.

Vilniaus Šolomo Aleichemo mokyklos mokiniai Dominikas Gurvičius ir Moisejus Braveris sprendė globalias pasaulio problemas. Dešimtos ir vienuoliktos klasių mokiniai pristatė anglies dioksido panaudojimo kurui galimybes: „Mūsų grupė anksčiau atliko modelinius bandymus ir paaiškėjo, kad CO2 kiekio didėjimas gali būti šiltnamio efekto priežastis. Taigi mes nusprendėme tęsti darbus ir ieškoti, kaip sumažinti CO2 kiekį ir panaudoti šias dujas žmonijos gerovei.“

Anot renginio organizatorių, „Idėjų mugė“ – tai ne konkursas. Šioje mugėje komisijos nariai nesistengė išrinkti vieno ar kelių geriausių darbų, o tik draugiškai bendravo su moksleiviais, siūlė jiems idėjų įgyvendinimo ir tobulinimo būdus. „Žinoma, dešimt labiausiai išsiskiriančių mokslinių idėjų išrinkta. Mokiniams ir jų vadovams bus sudarytos galimybės įgyvendinti savo projektus padedant mokslininkams. Dalis idėjų buvo nepakankamai aktualios, kitas – buvo pasiūlyta dar patobulinti ir išgryninti. Bet kokiu atveju naudos iš šios „Idėjų mugės“ gavo visi dalyviai – mokiniai ir mokytojai“, – sakė renginio kuratorius Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centro (LMITKC) Renginių organizavimo skyriaus vedėjas Jonas Karolis.

Ši mugė – vienas iš renginių, organizuojamų LMITKC. Ja siekiama suburti jaunuosius tyrėjus, skatinti juos dirbti mokslinį darbą ištisus metus ir geriau pasirengti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniam etapui. LMITKC taip pat vykdo programą, kurios metu po Lietuvos mokyklas keliaus linksmas gamtos ir technologinių mokslų eksperimentų šou, bus organizuojami seminarai mokytojams, suteiksiantys informacijos apie darbo su jaunaisias tyrėjais metodiką ir tobulinantys jų mokslinio darbo įgūdžius.

   

Facebook komentarai