Mokslininkai tarakonus paliko „ant ledo“ (Video)

Kembridžo universiteto mokslininkai sukūrė medžiagą, fiziškai stabdančią tarakonų ir kitų ropojančių vabzdžių žygį į žmonių namus ir negyvenamąsias patalpas.

Danga iš šios medžiagos sukuria vadinamąjį „šlapių kojų“ efektą, kai sunku išsilaikyti nepaslydus ant šlapių vonios grindų plytelių. Pasak jos išradėjų, naujoji medžiaga yra pigi, nenuodinga, tinkama ilgam naudojimui ir nekelia pavojaus aplinkai. Dar daugiau – ji nekelia tiesioginio pavojaus net patiems tarakonams, rašo „Telegraph.co.uk“.

Pasirodo, iš tam tikrų polimerų, esančių nailono ir teflono sudėtyje, sukurta į plastiką panaši danga sugeria tarakonų ir kitų ropojančių vabzdžių išskyras, leidžiančias jiems lengvai laipioti vertikaliais paviršiais.

Tarakonai išskiria specifinę medžiagą – skystą riebalinę emulsiją, kuri padeda jiems prisitvirtinti praktiškai prie bet kokio paviršiaus. Britų mokslininkų išrasta medžiaga absorbuoja vandeningąjį šios emulsijos komponentą, apie 40 proc. sumažindama tarakonų kojų sukibimą su vertikaliu paviršiumi. Dėl šios priežasties šie ir kiti vabzdžiai nuo jo tiesiog nuslysta ir negali užkopti ant patalpų sienų, virtuvės spintelių, patekti į šiukšlių kibirus ir t.t. Be to, ši medžiaga apsunkina ir jų ropojimą horizontaliu paviršiumi.

Pasak mokslininkų, patalpas šia medžiaga galima apdoroti ją purškiant ar užtepant teptuku. Naujų technologijų komercializavimu užsiimantis Kembridžo universiteto padalinys pranešė jau užpatentavęs šį išradimą ir ieškantis partnerių gamybai pradėti.

Teigiama, kad tokia danga padengti ortakiai, vamzdynų ir kitų inžinerinių tinklų fragmentai, vidinės ir išorinės sienos ar šiukšliadėžės gali apsaugoti ne tik nuo tarakonų, bet ir skruzdžių bei kitų ropojančių vabzdžių patekimo į įvairios paskirties patalpas ir padėti efektyviau juos išnaikinti.

Kembridžo universiteto zoologų tyrimo rezultatai bus pristatyti žurnalo „Journal of the Royal Society: Interface“ lapkričio mėnesio numeryje. Kaip veikia naujoji medžiaga, galima pamatyti šiame vaizdo siužete.

   

Facebook komentarai